Etninės kultūros globos taryba

Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiada

Metodinė medžiaga tema „Kalendoriniai papročiai ir liaudies kūryba“

Šeštosios ir septintosios Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados testo tema – „Kalendoriniai praročiai ir liaudies kūryba“.

Šia tema įvyko du seminarai – 2023 ir 2024 m.

2023 m. seminaro „Pasirengimas 6-ajai Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiadai: kalendoriniai papročiai ir liaudies kūryba“ medžiaga:

2023 m. seminaro  I sesijos vaizdo įrašas >>>

2023 m. seminaro I sesijos paskaitos:

Pasirengimas 6-ajai Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiadai: kas keičiasi?“ Rūta Čėsnienė.

Pagrindiniai kalendorinių papročių ypatumai (pagal Bendrąsias etninės kultūros ugdymo programas 5–8 kl. moksleiviams“. Doc. dr. Dalia Urbanavičienė. Paskaitos medžiaga >>>

 „Lietuvių tradicinių kalendorinių švenčių semantika“. Prof. Libertas Klimka.

„Lietuvių tradicinė instrumentinė muzika“. Dr. Laura Lukenskienė.

VI Olimpiados nugalėtojai

2024 m. balandžio 26–27 d. įvyko šeštosios Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados šalies etapas. Į Taujėnų gimnaziją Ukmergės r. susirinko 40 mokinių iš visos Lietuvos – regioninio etapo I ir II vietų laimėtojai iš Aukštaitijos, Dzūkijos (Dainavos), Mažosios Lietuvos, Suvalkijos (Sūduvos), Žemaitijos ir savivaldybių etapo I ir II vietų laimėtojai iš Vilniaus, Kauno ir Punsko.

Olimpiados dalyvius pasveikino Ukmergės r. savivaldybės administracijos direktorė Inga Pračkailė, savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Vaidotas Kalinas ir skyriaus specialistė Irena Lukoševičienė. Svečiai pasidžiaugė, kad Ukmergės kraštas ir Taujėnų gimnazija buvo pasirinkta olimpiados organizavimui, kvietė išsamiau susipažinti su šiuo gražiu kraštu ir palinkėjo dalyviams sėkmės.       

Mokiniai sprendė etnokultūrinio pažinimo testą tema „Kalendoriniai papročiai ir liaudies kūryba“ – tai pirmoji Olimpiados užduotis. Antroji užduotis – etnokultūrinės veiklos ir raiškos pristatymas. Dalyviai pasakojo apie savo etnokultūrinę veiklą mokykloje, bendruomenėje, šeimoje, rodė savo rankdarbius, dainavo, šoko, muzikavo, sekė pasakas ir t. t. Vertinimo komisija stebėjosi mokinių išradingumu, kūrybingumu ir brandumu. Iš visų geriausių išrinkti pačius geriausius komisijai nebuvo lengva. 

VI Olimpiados antrojo etapo regionuose rezultatai

2024 m. vasario 20–28 dienomis visuose penkiuose Lietuvos etnografiniuose regionuose įvyko šeštosios Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados regioninis etapas. Sveikinimai nugalėtojams!

Dėkojame visiems dalyviams, juos parengusiems mokytojams ir vertinimo komisijų nariams!

Nugalėtojų sąrašą ir Olimpiados akimirkų rasite čia >>>

Įvyko VI Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados etapas savivaldybėse

Šeštosios Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados (toliau – Olimpiada) pirmasis, savivaldybių etapas įvyko 2023 m. gruodžio mėnesį. 

Olimpiadoje dalyvavo 36 savivaldybės: 12 savivaldybių iš Aukštaitijos regiono (Anykščių, Biržų, Ignalinos, Kėdainių, Kupiškio, Molėtų, Pakruojo, Pasvalio, Radviliškio, Visagino, Rokiškio, ir Zarasų rajonų), 4 savivaldybės iš Dzūkijos (Dainavos) regiono (Alytaus, Lazdijų, Varėnos ir Vilniaus rajonų), 3 iš Mažosios Lietuvos regiono (Klaipėdos miesto, Kaipėdos rajono, Šilutės rajono), 5 savivaldybės iš Suvalkijos (Sūduvos) regiono – Kauno, Šakių, Vilkaviškio, Kalvarijos, Marijampolės rajonų), 9 savivaldybės iš Žemaitijos regiono (Skuodo, Kelmės, Raseinių, Mažeikių, Šilalės, Kretingos, Šiaulių rajonų, Šiaulių miesto ir Palangos). Be to, pirmajame etape dalyvavo Vilniaus, Kauno ir Punsko mokiniai.

Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados sąlygos, Rekomendacijos ir Komisijos darbo reglamentas

Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiada įsteigta 2018 metais Etninės kultūros globos tarybos ir Lietuvos etninės kultūros ugdytojų sąjungos iniciatyva, bendradarbiaujant su Lietuvos mokslo, švietimo ir sporto ministerija bei Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru. 

Olimpiados tikslas – ugdyti brandžią, visapusiškai išprususią, tautiškai ir pilietiškai susivokusią asmenybę, gebančią puoselėti, saugoti, išreikšti ir perduoti kitiems prigimtines (etnines) ir pasaulio kultūrų vertybes. Olimpiados steigimo iniciatoriai – Lietuvos etninės kultūros ugdytojų sąjunga ir Etninės kultūros globos taryba.

Pagrindinis Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados rengėjas – Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra (LINEŠA). 

Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados sąlygos >>> 

Lietuvos mokinių etninės kultūros užduočių rengimo ir vertinimo rekomendacijos >>>

Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados vykdymo ir vertinimo komisijos darbo reglamentas >>>

EKGT informacija

Nuotraukoje – Algirdo Juškevičiaus paukšteliai

Metodinė medžiaga rengiant mokinius Olimpiadai tema „Kalendorinės šventės ir papročiai“

Trijų pirmųjų Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiadų, kurios įvyko 2018–2021 metais, tema buvo „Lietuvių kalendorinės šventės ir papročiai“. Etninės kultūros globos taryba kartu su Lietuvos etninės kultūros ugdytojų sąjunga parengė literatūros šia tema sąrašą. Kviečiame juo naudotis gilinant žinias apie kalendorines šventes ir papročius:

Rekomenduojama literatūra ir kiti šaltiniai pagal kalendorinių papročių temą >>>

Lietuvių kalendorinės šventės (straipsnių rinkinys). Sud. B. Imbrasienė. Vilnius: Lietuvos liaudies kultūros centras, 1990 >>>

Daugiau Lietuvos nacionalinio kultūros centro leidinių >>>

EKGT informacija

V Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados nugalėtojai

2023 m. balandžio 28–29 d. įvyko penktosios Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados šalies etapas. Į Kėdainių Juozo Paukštelio progimnaziją susirinko 43 mokiniai iš visos Lietuvos – regioninio etapo nugalėtojai iš Aukštaitijos, Dzūkijos (Dainavos), Mažosios Lietuvos, Suvalkijos (Sūduvos), Žemaitijos ir savivaldybių etapo nugalėtojai iš Vilniaus, Kauno ir Punsko.

Renginio dalyvius pasveikino Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja V. Dobrovolskienė, Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijos direktorė T. Sotnik, Etninės kultūros globos tarybos pirmininkė doc. dr. D. Urbanavičienė, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Ugdymo programų skyriaus vyriausioji specialistė E. Bagdanavičienė. 

Mokiniai sprendė etnokultūrinio pažinimo testą tema „Etnografiniai regionai: tradicinė muzika, tautiniai drabužiai, tradicinė architektūra, kulinarinis paveldas, regioniniai papročiai“ – tai pirmoji Olimpiados užduotis. Antroji užduotis – etnokultūrinės veiklos ir raiškos pristatymas. Dalyviai pasakojo apie savo etnokultūrinę veiklą mokykloje, bendruomenėje, šeimoje, rodė savo rankdarbius, dainavo, šoko, muzikavo, sekė pasakas ir t. t. Vertinimo komisijai nebuvo lengva iš tokių stiprių, išadingų ir drąsių prisistatymų išrinkti pačius geriausius – visi buvo verti aukščiausių balų. 

 

 

Sveikinimai V Etninės kultūros olimpiados regioninio etapo nugalėtojams

2023 m. vasario 24–28 dienomis visuose penkiuose Lietuvos etnografiniuose regionuose įvyko V Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados regioninis etapas. Sveikinimai nugalėtojams! Padėka visiems dalyviams, juos parengusiems mokytojams ir komisijos nariams!

Nugalėtojų sąrašą rasite čia>>>

Įvyko V Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados etapas savivaldybėse

2022 m. gruodžio mėn. įvyko penktosios Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados (toliau – Olimpiada) pirmasis, savivaldybių etapas. 

Olimpiadoje dalyvavo 36 Lietuvos savivaldybės: Aukštaitijos regione – Anykščių, Biržų, Kėdainių, Kupiškio, Pasvalio, Radviliškio, Visagino, Rokiškio, Švenčionių, Pakruojo ir Zarasų rajonų savivaldybės, Dzūkijos (Dainavos) regione – Alytaus miesto, Alytaus rajono, Lazdijų, Varėnos ir Vilniaus rajonų savivaldybės, Mažosios Lietuvos regione – Klaipėdos miesto, Kaipėdos rajono, Šilutės rajono ir Neringos savivaldybės, Suvalkijos (Sūduvos) regione – Kauno, Šakių, Vilkaviškio, Kalvarijos, Prienų ir Marijampolės rajonų savivaldybės ir Žemaitijos regione – Jurbarko, Skuodo, Kelmės, Raseinių, Mažeikių, Šiaulių rajonų, Šiaulių miesto ir Palangos savivaldybės. 

Metodinė literatūra rengiant mokinius Olimpiadai tema „Lietuvos etnografiniai regionai“

Penktosios Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados (2022–2023 mokslo metai) tema – „Etnografiniai regionai: tradicinė muzika, tautiniai drabužiai, tradicinė architektūra, kulinarinis paveldas, regioniniai papročiai“. 

Ketvirtosios Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados, kuri vyko 2021–2022 mokslo metais, tema  buvo „Lietuvos etnografiniai regionai: tradicinė muzika, tautinis drabužis, patarmės, kulinarinis paveldas ir kitos savitos tradicijos“.

Etninės kultūros globos taryba kartu su Kauno tautinės kultūros centru surengė jau du seminarus „Lietuvos etnografinių regionų pažinimo įtraukimas į etnokultūrinį ugdymą“. Seminarų medžiagą galima peržiūrėti čia:

Seminaro „Lietuvos etnografinių regionų pažinimo įtraukimas į etnokultūrinį ugdymą (pasirengimas IV Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiadai)“ įrašas >>>

Seminaro „Lietuvos etnografinių regionų pažinimo įtraukimas į etnokultūrinį ugdymą (pasirengimas V Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiadai)“ (2022) įrašas >>>

Etninės kultūros globos taryba kartu su Lietuvos etninės kultūros ugdytojų sąjunga parengė literatūros šia tema sąrašą.

Kviečiame juo naudotis gilinant žinias apie etnografinius regionus >>>

Seminaras – pasirengimas penktajai Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiadai

2022 m. spalio 13 d. Etninės kultūros globos taryba kartu su Kauno tautinės kultūros centru surengė nuotolinį seminarą „Lietuvos etnografinių regionų pažinimo įtraukimas į etnokultūrinį ugdymą. Pasirengimas penktajai Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiadai“, kuriame etninės kultūros ekspertai dalijosi žiniomis, reikalingomis ruošiantis Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiadai. Seminare dalyvavo apie 200 etninės kultūros, dailės, technologijų, lietuvių kalbos, istorijos bei kitų dalykų, neformaliojo švietimo mokytojų.

Seminaro įrašą rasite čia >>>

IV Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados nugalėtojai

2022 m. balandžio 29 d. įvyko IV Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados (2021–2022 mokslo metai) šalies etapas. Jame rungėsi 60 moksleivių – regioninio Olimpiados etapo nugalėtojų. Jie demonstravo savo žinias apie Lietuvos etnografinių regionų tradicinę muziką, tautinį drabužį, tarmes ir patarmes, kulinarinį paveldą ir kitas tradicijas bei pristatė savo etnokultūrines veiklas.

Su Olimpiados dalyvių etnokultūrinės veiklos pristatymais ir galima susipažinti Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro puslapyje: https://www.lmnsc.lt/etnines-kulturos-olimpiada/  Čia taip pat galima susipažinti su respublikinio turo testo klausimynais.

Sveikiname Olimpiados laimėtojus ir jų mokytojus: 

 

Ankstesnis 1 2 3 Sekantis
X