Vasara

TRADICINIŲ ŠOKIŲ STOVYKLA

Jau aštuonioliktąjį kartą šiemet etnokultūros mylėtojus kviečia Tarptautinė tradicinių šokių vasaros stovykla. Ši stovykla – puiki proga išmokti tradicinių lietuviškų šokių, susipažinti su kitų pasaulio kraštų šokių tradicijomis, pasimokyti muzikuoti ir pabūti bendraminčių būryje. 

2021 m. Tradicinių šokių stovykla vyks rugpjūčio 4–8 d. buvusioje Vajasiškio mokykloje (Alksno g. 12, Vajasiškio k., Degučių sen., Zarasų r.).

Organizatoriai – Tradicinių šokių klubas. Platesnė informacija: klubo paskyroje veidaknygėje. Augusto Černiausko nuotrauka.

KILKIM ŽAIBU

„Kilkim žaibu" – tai etnokultūros ir sunkiosios muzikos festivalis. Jo dalyviai – folkloro atlikėjai, istorijos rekonstruktoriai ir alternatyviosios muzikos kūrėjai. Renginio organizariai rašo: „suprantame, kad pirmą kartą išgirdusiems festivalio apibendrinimą „sunkiosios muzikos festivalis su senovinėmis tradicijomis“ daugeliui ši mintis atrodo neįtikėtina. Ir tik apsilankę šioje dvilypėje, skirtingus laikmečius apjungiančioje šventėje iš tikro įsitikina, kad toks iš pirmo žvilgsnio neįmanomas tematikų derinys vis dėlto labai dera. Iš visų šiuolaikiškų muzikinių žanrų būtent alternatyviosios muzikos atstovai daugiausiai kūrybinio įkvėpimo semiasi iš senovės, apdainuoja istorinius įvykius, mitologiją, legendas, šiuolaikišką muziką riša su folkloriniais motyvais, šalia šiuolaikiškų muzikos instrumentų naudoja senovinius."

Festivalis „Kilkim žaibu" šiemet vyksta jau 21-ąjį kartą. Jis įprastai vyksta Rasos šventės metu, tačiau šiemet vyks rugpjūčio 6-7 dienomis. Renginio vieta - Varniai. Festivalį organizuoja asociacija „Pikuolis". Daugiau informacijos: https://www.kilkimzaibu.com/lt 

KALVYSTĖS PLENERAS „PLIENINĖ PAUKŠTĖ"

Daugiau nei prieš ketvirtį šimtmečio Druskininkuose pradėtos organizuoti respublikinės kalvių dienos. Vėliau ši tradicija nutrūko, bet 2012 metais vėl buvo atgaivinta.  Siekiant puoselėti  ir populiarinti senąjį kalvystės amatą, kas dvejus  metus rengiamas tarptautinis kalvystės pleneras „Plieninė plaštakė“.  Plenere dalyvauja kalviai ne tik iš visos Lietuvos, bet ir Baltarusijos, Latvijos, Lenkijos, jo metu rengiami kalvystės edukaciniai užsiėmimai, vyksta kalimo varžytuvės, plenero finale eksponuojama kalvystės darbų paroda. Svarbiausia plenero  tema - mažosios architektūros  geležinės viršūnės ir geležiniai kryžiai.

2021 m. pleneras vyks rugpjūčio 5-8 dienomis.

Organizatorius: Druskininkų amatų centras „Menų kalvė“. Daugiau informacijos www.acmenukalve.lt Nuotrauka Druskininkų kultūros centro.

DAINAVOS KRAŠTO FOLKLORO ŠVENTĖ

Dainavos krašto folkloro šventė organizuojama nuo 1990 metų Druskininkuose. Tradiciškai ji vyksta rugpjūčio mėnesį. Programoje – geriausių Dzūkijos regiono folkloro kolektyvų ir folkloro ansamblių iš kitų Lietuvos etnografinių regionų koncertai, instrumentinio, choreografinio folkloro kūrybinės dirbtuvės, instrumentinio folkloro grupių koncertai, tradicinės polkos šokimo varžytuvės, tradicinių žaidimų popietė šeimai, “etno kino” vakarai, liaudies meno, amatų, kulinarinio paveldo mugė, kurioje dalyvauja tik tautodailininkai, sertifikuoti meistrai, kulinarinio paveldo sertifikatą turintys fiziniai ir juridiniai asmenys, amatų ir žolininkų edukacijos.

2021 metais 28-oji Dainavos krašto folkloro šventė vyks rugpjūčio 6–8 d.

Organizatorius: Druskininkų kultūros centras. Daugiau informacijos www.druskininkukulturoscentras.lt Nuotrauka Druskininkų kultūros centro.

SENŲJŲ AMATŲ, ARCHAJINĖS MUZIKOS IR KARYBOS FESTIVALIS „APUOLĖ“

Rugpjūčio 7 d. visi laukiami ant Apuolės piliakalnio, esančio Skuodo rajone. Čia vykta jau tradicija tapusi šventė – senųjų amatų, archajinės muzikos ir karybos festivalis „Apuolė“. Festivalio tikslas – Rimberto kronikoje užfiksuotų įvykių, kurių metu IX a. Apuolės gyventojai savo žemes gynė nuo danų ir švedų vikingų, paminėjimas.

Siekiant atvaizduoti tuometinių dienų įvykius, festivalyje vyksta parodomieji kuršių ir atėjūnų karių susirėmimai, kovų turnyrai. Žiūrovai turi galimybę išmokti senovinių žaidimų, išbandyti savo jėgas ieties metimo, lankininkų rungtyse, pajodinėti žirgais, pasigrožėti baltų genčių kostiumais ir papuošalais, pamatyti IX a. kovų įrankius bei pasiklausyti senovinės muzikos.

Renginio organizatorius – Skuodo rajono savivaldybė. Daugiau informacijos: www.skouds.lt .

FESTIVALIS „POKROVSKIJE KOLOKOLA"

Šis kasmet Vilniuje vykstantis festivalis sukviečia autentiško folkloro puoselėtojus iš viso pasaulio. Jis per trupmą laiką pelnė pripažinimą tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų ir užėmė garbingą vietą greta garsiausių bei geriausiai įvertintų Lietuvos festivalių.  Renginys, suburiantis apie 700 įvairių tautų dalyvių ir 40000 žiūrovų, ypatingą dėmesį skiria Lietuvos tautinių bendrijų tradicinei kultūrai. Festivalis pristato Lietuvos daugiatautiškumą ir sukuria unikalias galimybes įvairių Lietuvos regionų folkloro ansamblių ir tautinių bendrijų kolektyvų saviraiškai, jų bendradarbiavimui su užsienio šalių etnografinėmis grupėmis. „Pokrovskije kolokola“ – vienintelis festivalis Baltijos šalyse, kiekvienais metais teikiantis kompozitoriams world music krypties kūrinių užsakymus.

2021 m. vienas iš „Pokrovskije kolokola" renginių vyks rugpjūčio 13 d.: https://www.facebook.com/events/366784157783398

Festivalį rengia fokloro ansamblis „Arinuška". Daugiau informacijos: www.arinuska.lt. Nuotrauka iš Festivalio paskyros veidaknygėje

SENŲJŲ AMATŲ DIENOS NERINGOJE

Pajūrio gyventojus ir svečius rugpjūtį kasmet pradžiugina gyvosios archeologijos šventė „Senųjų amatų dienos Neringoje“. Nidos prieplaukos aikštėje įkurtuose Keturių vėjų kaimeliuose dvi dienas iš eilės senuosius amatus demonstruoja įgudę meistrai, muziejininkai ir entuziastai, į Nidą atvykę iš visos Lietuvos.

Jeigu nesukliudys korona, šventė šiemet bus organizuojama rugpjūčio 13-15 dienomis. Daugiau informacijos: www.neringosmuziejai.lt.

Renginio organizatorius - „Neringos muziejai". Nuotrauka iš „Neringos muziejų" paskyros veidaknygėje

ŽOLINĖ

Žolinė švenčiama rugpjūčio 15 dieną. Tai viena svarbiausių vasaros pabaigos kalendorinių švenčių, kurios prasmių lauke dėkojimo motinai Žemei-Žemynai už dovanas vaizdinys persipina su šv. Mergelės Marijos ėmimo į dangų vaizdiniu. Visa Lietuva šią dieną šventina žolynus, džiaugiasi žemės dovanomis ir lanko gimines. 

Daugybėje Lietuvos miestų ir miestelių šią dieną šurmuliuoja Žolynų turgūs ir mugės. Vienas ryškiausių renginių vyksta Lietuvos liaudies buities muziejuje. Platesnę informaciją apie renginį Žolinei artėjant rasite muziejaus paskyroje: https://www.llbm.lt/ Nuotrauka iš muziejaus paskyros veidaknygėje.

VAIKŲ IR JAUNIMO FOLKLORO FESTIVALIS „ZALVYNĖ"

„Zalvynė“ – vienas svarbiausių Sėlių krašto vasaros etnokultūrinio gyvenimo įvykių. Jis vyksta Zarasuose ir šio miesto apylinkėse. Renginio dalyviai pasklinda po krašto miestelius ir kaimus, bažnyčių šventoriuose dainuodami senovines dainas, gražiausiuose gamtos kampeliuose organizuodami tradicinius šokius.  

2021 m. „Zalvynės" festivalis vyks rugpjūčio antroje pusėje. Programoje numatyti įvairūs muzikavimo mokymai, jaunimo debatai etnokultūrinėmis temomis, žaismingos istorijos pamokos, vaišingumo tradicijų popietė Šlyninkos vandens malūno bendruomenėje ir t.t. Organizatorius - Zarasų kultūros centras. Nuotrauka iš Zarasų kultūros centro svetainės https://www.zkc.lt

SENŲJŲ AMATŲ DIENOS TRAKŲ SALOS PILYJE

Senųjų amatų šventė rugpjūčio mėnesį vyksta ir Trakų salos pilyje. Amatininkai ir rekonstruktoriai demonstruoja tradicinius amatus, vyksta edukaciniai užsiėmimai, kūrybinės dirbtuvės, riterių, muzikos ir šokių kolektyvų, viduramžių iliuzionisto-žonglieriaus pasirodymai. Šventėje ne kartą buvo pristatyta ir medžioklė su plėšriaisiais paukščiais. 

Renginį organizuoja Trakų istorijos muziejus: https://trakaimuziejus.lt Nuotrauka iš Trakų istorijos muziejaus svetainės.

ŠIUOLAIKINĖS BALTŲ KULTŪROS FESTIVALIS „MĖNUO JUODARAGIS"

Nepriklausomas savitos muzikos ir šiuolaikinės baltų kultūros festivalis „Mėnuo Juodaragis“ - tai vienas didžiausių etnokultūrinių renginių Baltijos regione, ypatingai pamėgtas jaunimo. Didžiulė nuolatinių festivalio lankytojų bendruomenė save vadina gentimi; paskutinis vasaros savaitgalis jų planuose visada rezervuotas, nes būtent šiuo laiku vyksta šis išskirtinis įvykis. 

Festivalyje net keturias dienas skamba rinktinių Lietuvos ir užsienio neofolkloro kolektyvų koncertai. Muzikinę programą papildo paskaitos, kino peržiūros, ekomeno parodos, pažintiniai žygiai, sporto turnyrai, teatro vaidinimai, vakaronės, užsiėmimai vaikams ir įvairios kitos pramogos – čia smagios veiklos sau randa ir didelis, ir mažas. Draugiška aplinka visada garantuoja neužmirštamus potyrius ir nepakartojamą galimybę patekti į savitai perduodamą baltišką savastį.

2021 m. šiek tiek sumažintas festivalio variantas „Mėnuo Juodaragis XXI¾" vyks rugpjūčio 20 - 22 d. Grybų dvare, Švenčionių r. Festivalį rengia leidykla „Dangus“. Daugiau informacijos: www.mjr.lt, https://www.facebook.com/events/797527461202439 Nuotrauka iš Festivalio paskyros veidaknygėje

ISTORINĖ ŠV. BALTRAMIEJAUS MUGĖ

Rugpjūčio antroje pusėje Vilniaus Rotušės aikštėje šurmuliuoja Šv. Baltramiejaus mugė – vėlyvųjų viduramžių ir renesanso epochos Vilniaus miesto amatų, menų ir cechų tradicijų šventė. Informacija apie Vilniaus šv. Baltramiejaus mugę mus pasiekia iš XVII amžiaus vidurio: ji buvo paminėta pirmajame Vilniaus puodžių cecho statute 1664 metais. Mugė atgaivinta 2009 metais. Jai suteiktas Lietuvos tautinio paveldo ženklas. 

Pagrindinis Šv. Baltramiejaus mugės organizatorius – Vilniaus dailiųjų amatų asociacija. Kiti organizatoriai: VšĮ „Amatų gildija“, VšĮ Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra, Amatininkų klubas „Dvaro meistrai“. Platesnė informacija - Vilniaus dailiųjų amatų asociacijos svetainėje http://vdaa.lt/. Nuotrauka iš Vilniaus dailiųjų amatų asociacijos paskyros veidaknygėje

X